آزمایشگاه کروماتوگرافی گازی

Gas chromatography

کروماتوگرافی گازی

کروماتوگرافی یک روش فیزیکی برای جداسازی اجزای نمونه است که این اجزا بین دو فاز، یکی ساکن و دیگری متحرک توزیع شده‌اند. فاز ساکن ممکن است جامد یا مایع و فاز متحرک گاز یا مایع باشد.

 

کروماتوگرافی گازی روش کروماتوگرافی است که در آن فاز متحرک گاز می‌باشد. این نوع از کروماتوگرفی روش جـــداسـازی قدرتمندی برای تعیین مقادیر وسیعی از ترکیبات است که می‌توان در عرصه‌های گوناگون به کار رود. در زیر مثال‌هایی از کاربردهای گوناگون کروماتوگرافی گازی ذکر گردیده است:

 

۱. داروها و مواد دارویی

کروماتوگرافی گازی نه تنها جهت کنترل کیفیت محصولات در این بخش کاربرد دارد بلکه به منظور محصولات جدید و اندازه گیری سطح داروهای متابولیز شده در سیستم‌های زیستی استفاده می‌گردد.

 

۲. مطالعات زیستی

نمونه‌های هوا معمولا مخلوط‌های بسیار پیچیده ای اند که کروماتوگرافی گازی می‌تواند به راحتی جهت جداسازی و آنالیز چنین مخلوط‌هایی به کار برده شود.

 

۳. صنایع نفتی

شرکت‌های نفتی در صف اول کاربرانی هستند که به طور گسترده از کروماتوگرافی گازی استفاده می‌کنند. تکنیک کروماتوگرافی گازی،  جهت جداسازی و شناسایی اجزاای بیشمار ترکیبات نفتی به طور موفقیت آمیزی به کار گرفته شده‌است.

 

۴. شیمی کلینیکی

روش کروماتوگرافی گازی برای آنالیز نمونه‌هایی مانند خون، ادرار و سایر مایعات بیولوژیکی کاربرد دارد. این روش را می‌توان برای آنالیز موادی نظیر پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، آمیدها، اسیدهای چرب، استروئیدها، تری گلیسریدها، ویتامین ها و باربیتورات‌ها مستقیما یا پس از آماده سازی بکار گرفت.

 

۵-باقیمانده سموم کروماتوگرافی گازی

همراه با آشکار ساز mas  و آشکار ساز گزینشی مانند آشکار ساز الکترون ربایش، آشکارساز فسفر و نیتروژن و هدایت سنجی الکترولیتی تشخیص و اندازه گیری این مواد را نسبتا آسان نموده است.

 

۶. مواد غذایی

تعیین اسید چرب و باقیمانده سموم در مواد غذایی و همچنین اسانس‌ها در عرقیجات از کاربرد اصلی کروماتوگرافی گازی است.

 

این نوع از کروماتوگرفی روش جـــداسـازی قدرتمندی برای تعیین مقادیر وسیعی از ترکیبات مانند مشتقات متیل استر اسید چرب و استرول‌ها است. جداسازی FAME به طور معمول روی فازهای ساکن بسیار قطبی و یا پلی اتیلن گلیکول انجام می‌شود که می­‌تواند اسیدهای چرب را با توجه به طول زنجیره ای، تعداد و هندسه (سیس و ترانس) پیوندهای دوگانه جدا کند.

 

تنوع نمونه در این بخش از کاربرد کروماتوگرافی بسیار زیاد بوده و شامل نمونه هایی مانند روغن‌ها، محصولات لبنی، اسانس‌های مواد غذایی، شربت‌ها، آب میو‌ه‌ها و … می‌باشد.

 

خوشبختانه آزمایشگاه هورتاش مجهز به دستگاه کروماتوگرافی گازی با دتکتور‌های FID و MS می‌باشد. و قادر به انجام آزمون اسید چرب و استرول در روغن‌ها و فراورده‌های لبنی و مواد غذایی دیگر می‌باشد. همچنین این آزمایشگاه قادر به شناسایی و تشخیص ۷۴ سم جهت انجام آزمون باقیمانده سموم می‌باشد و همچنین قادر به انجام آزمون تعیین نوع اسانس می‌باشد.

اطلاعات بیشتر
دستگاه پیشرفته
اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *